TIPS για να Επιτύχεις τους Στόχους της Χρονιάς!!!
Κάθε Τέλος… και μια Καινούργια Αρχή!!!
Αυτή την περίοδο γίνεται πολύ συζήτηση για να ορίσουμε γρήγορα τους προσωπικούς – εταιρικούς μας στόχους και να μην χάσουμε χρόνο…να ξεκινήσουμε άμεσα… και κάπου εκεί….στα μέσα με τέλη Ιανουαρίου ο στόχος γίνεται όνειρο.
Για να μην κάνουμε για άλλη μια χρονιά ό,τι καλύτερο μπορούμε και να αφήσουμε τα πράγματα στην τύχη τους…αλλά να κάνουμε στην πραγματικότητα αυτό που επιθυμούμε, αυτό που θέλουμε και αυτό που στοχεύσαμε θα χρειαστεί να βάλουμε στόχους!!!
Εάν κάνετε μια απλή αναζήτηση στο Google θα βρείτε πολλά άρθρα που θα σχετίζονται με τους στόχους. Σε αυτά ο κάθε συγγραφέας αναφέρει τη δική του τεχνική και βέβαια επειδή ζούμε στην Ελλάδα εάν ρωτήσετε τον φίλο σας ή τον διπλανό σας θα βρείτε ακόμα περισσότερες τεχνικές…
Όποια τεχνική και εάν αποφασίσετε να υιοθετήσετε για να ορίσετε τους στόχους της χρονιάς, υπάρχουν σημεία, που δε θα σας τα αναφέρει κανένας και είναι ίσως πιο σημαντικά από την τεχνική που θα ακολουθήσετε. Έχει να κάνει με τις ερωτήσεις που θα χρειαστεί να κάνετε στον εαυτό σας κατά τη διαδικασία τοποθέτησης του στόχου και τις ενέργειες, που θα ακολουθήσετε για να επιτύχετε τον στόχο σας!
Όλα Ξεκινούν από μια καλή βάση…
- Είναι κάτι που στην πραγματικότητα το επιθυμεί η ψυχή σας ή είναι μια ψευδαίσθηση της καταναλωτικής κοινωνίας και των ¨πρέπει¨ που ζούμε;
- Είστε αρκετά αντικειμενικοί με το σημείο που βρίσκεται ο εαυτό σας – η επιχείρηση σας;
- Ο στόχος που θέσατε είναι ρεαλιστικός;
- Ορίσατε ημερομηνία ή χρονικό διάστημα επίτευξης;
- Τον γράψατε κάπου για να τον θυμάστε;
Συνεχίζουν με καλή μέση…
- Δεσμευτήκατε ότι θα εργάζεστε συνειδητά για την υλοποίηση του;
- Ορίσατε πράγματα ή σημεία υπενθύμισης του Στόχου σας;
- Σχεδιάσατε ένα πρόγραμμα για την υλοποίηση του Στόχου σας;
- Τοποθετήσατε σημεία ελέγχου και επαναξιολόγησης του Στόχου σας;
Και Τελειώνουν με Καλό Τέλος!!!
- Ορίσατε Κριτήρια επιτυχίας και αξιολόγησης του Στόχου σας;
- Πώς αισθάνεστε με τη σκέψη επίτευξης του Στόχου σας;
Να θυμάστε… “ο στόχος είναι μια δέσμευση απέναντι στον εαυτό σας ή την επιχείρηση σας.”
Παρόλο τον σχεδιασμό, υπάρχει πάντα η πιθανότητα απόκλισης από την επίτευξη του Στόχου σας. Ακόμη και αυτή η απόκλιση είναι μια Επιτυχία, εφόσον έχετε τηρήσει όλες τις παραπάνω δεσμεύσεις απέναντι στον εαυτό σας, η εμπειρία που έχετε αποκομίσει και το δώρο της απόκλισης κάποιες φορές είναι καλύτερο από την ίδια την επίτευξη του Στόχου!!!
Μεσσαριτάκης Μάνος
Business & Life Coach AC
Senior Professional Member HIC